Pierwszy współczesny Jarmark Benedyktyński miał miejsce w roku 2011, w ramach obchodów Jubileuszu 400 lat Jarosławskiego Opactwa. Od tej pory tradycja ta była kultywowana niemalże rokrocznie (za wyjątkiem roku 2020, gdy w realizacji Jarmarku przeszkodziła pandemia). Tegoroczny Jarmark odbędzie się w dniach 16 - 17 września.

rycerze 800W trakcie Jarmarku miejscowi wytwórcy mają szansę na zaprezentowanie tradycyjnych wyrobów na stylowych, drewnianych stoiskach. Obok  rękodzielników i artystów w zakresie rzeźby, kowalstwa artystycznego, malarstwa, zdobnictwa oraz dziewiarstwa prezentują się też wytwórcy lokalnych tradycyjnych potraw i wyrobów spożywczych.

Jarmarkowi rokrocznie towarzyszą występy sceniczne, obejmujące zarówno koncerty znanych zespołów, jak i małych, miejscowych kapel i indywidualnych wykonawców. Występom towarzyszą nieodmiennie tańce i zabawy na świeżym powietrzu.

kramy 2018Podczas Jarmarku udostępnimy zwiedzającym ekspozycje i zabytki Jarosławskiego Opactwa, będące znakomitym przykładem lokalnego materialnego dziedzictwa kulturowego i kulturalnego. Poza stałymi wystawami prezentujemy także czasowe ekspozycje dzieł lokalnych artystów i hobbystów, zbiory kolekcjonerów oraz prezentacje edukacyjne. Wystawy te zmieniają się cyklicznie, więc co roku jesteśmy w stanie zaoferować zwiedzającym coś zupełnie nowego.

Każdy Jarmark Benedyktyński jest na zwój sposób unikalny i choć pewne jego elementy są częścią tradycji, to co roku staramy się także zaoferować odbiorcom unikatowe przeżycia – czasami są to pokazy Teatru Ognia, czasami przemarsz przez miasto z teatrem świateł, czasami gra terenowa dla najmłodszych. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników naszego wydarzenia znajdzie w nim coś dla siebie.

Zgłoszenia wystawców do połowy sierpnia.

 Regulamin Jarmarku