W środę Popielec i początek pięknego okresu wielkiego postu.

  1. W Kolegiacie i u Panny Marii rozpoczynają się nabozeństwa czterdziestogodzinne.
  2. W Kościele w Polsce natomiast 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwość polską racją stanu”. Autorem tych słów jest bł. kard. Stefan Wyszyński. Cały Wielki Post przeżywamy podejmując różnego rodzaju umartwienia. Wiele osób rezygnuje w tym czasie z picia alkoholu czy też próbuje zaprzestać palenia tytoniu. 
  3. Zachęcamy osoby uwikłane w problemy alkoholowym, szukające pomocy dla siebie lub dla swoich bliskich czy znajomych do kontaktu ze wspólnotami Anonimowych Alkoholików. Jedna z nich spotyka się w każdy piątek wieczorem w naszym Opactwie.
  4. Od środy do niedzieli przypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.
  5. Natchnienia do przeżywania wielkiego postu można czerpać z czasopism katolickich. W Gościu niedzielnym o. Radosław Rafał doradza “Jak dobrze przeżyć post?” - natomiast w Niedzieli znajdziemy opowiadanie na trzy strony “Nawet na Popiół pazerni”.
  6. Ponieważ tzw. “Walentynki” wypadają dokładnie we środę popielcową wszelkie towarzyszące im atrakcje warto przenieść na dzień poprzedni.
  7. W środę Popielec i początek pięknego okresu wielkiego postu. Msze Święte w kościele z posypaniem głów popiołem o 7:00, o 10:00 i po nowennie maryjnej o 17:30. Składka na działalność Caritas Polska.
  8. Zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znaku łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty. 
  9. W Środę Popielcową – specjalny post: przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa lekkie), obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty. 
  10. Zachęcamy do spowiedzi – warto skorzystać z daru odpuszczenia grzechów już na początku okresu Wielkiego Postu, aby ten czas przeżyć w łasce uświęcającej, w bliskości z Panem Bogiem. U nas okazja do spowiedzi trzykrotnie w ciągu każdego dnia. Spowiedź dodatkowa od 9:30 do 11:00.
  11. W czwartek wieczorem specjalne modlitwy o beatyfikację Służebnicy Bożej Anny Jenke. Będzie to dokładnie 48. rocznica jej śmierci.
  12. We wszystkie piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o 17:30, a w każdą niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 16:00. Za obydwa nabożeństwa zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Ekstremalna Droga Krzyżowa za 4 tygodnie.
  13. W najbliższy piątek o 19:00 miejska droga krzyżowa od Królowej Polski do Kolegiaty.
  14. Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest również ustanowiony Dniem Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.
  15. W najbliższą sobotę, 17 lutego, Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników
    Turystycznych i Pilotów Wycieczek zaprasza do Panny Marii na Międzynarodowy Dzień Przewodnika. W programie zwiedzanie sanktuarium w godz. 9-15 (wejścia co 20 minut). O 16.30 Inscenizacja historii pierogów św. Jacka w Białej Kaplicy.
  16. Dziękujemy za pomoc finansową z dopiskiem – tytułem przelewu NA CELE KULTU RELIGIJNEGO bądź też DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA przekazywaną na konto: 58 9096 0004 2001 0042 7517 0001 Rektorat św. Mikołaja; ul. Benedyktyńska 5; PL 37-500 Jarosław * Bank Spółdzielczy Jarosław; Code BIC/SWIFT: POLU PL PR